Książki beletrystyczne
Literatura piękna obejmuje prozę fabularną w postaci opowiadań, nowel i powieści, w których zawarta jest barwna fikcja literacka.
To literatura o charakterze rozrywkowym, dlatego tak wielu jest miłośników tego typu literatury. Beletrystyka dziś to wiele cenionych powieści, wielokrotnie nagradzanych przez fachowe grono krytyków literackich, ale też przez najważniejszą grupę odbiorców, czyli czytelników.
Spośród książek, które ostatnimi czasy zaintrygowały wielu wielbicieli polskiej beletrystyki można wymienić dokonania Hanny Samson, Krzysztofa Varga, Andrzeja Stasiuka, czy też Jacka Melchiora. Na początku 2012 roku odbyła się uroczystość rozdania słynnych paszportów polityki, również znakomitym i cenionym polskim twórcom literackim. Główną nagrodę w tej dziedzinie otrzymał Mikołaj Łoziński za swą powieść „Książka”. Historia oparta o losy najbliższej rodziny, przyjaciół autora, jest przejmująca, inspirująca i bardzo wiarygodna literacko.
Jako czytelnicy, nie jesteśmy w stanie rozróżnić które elementy powieści to fikcja, a ile znajduje się tu prawdy. Książka ta jest niesamowicie wielogłosowa, a jej fabuła to próba rozplątania gmatwających się węzłów rodzinnych. Warto przeczytać tę interesującą pozycję. Natomiast literatura zagraniczna również została ostatnio doceniona podczas II Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności odbywającego się w Gdańsku pod koniec marca tego roku. Nagrodę dostał autor niemiecki Durs Grunbein. Nagroda Nobla w ostatnich trzech latach przypadła trzem bardzo różnym, ale poczytnym autorom, których książki warto czytać. Mianowicie Literacką Nagrodę Nobla w 2009 roku zdobyła Herta Muller, w 2010 Mario Vargas Llosa a w 2011 szwedzki autor Tomas Transtromer.
Dzieci i nastolatki zazwyczaj nie lubią czytać książek. Jest to odwieczny problem. W XXI w. w dobie gier komputerowych i internetu, młodzi ludzie nie chcą poświęcać swojego czasu na czytanie. Spotykając się z takim problemem rodzice powinni interweniować. Nie brutalnie...